نوشتار یخ، گفتار صد معنی

شاید وقتی بشر زبان رو اختراع میکرد، نمیدونست که روزی نوشتن هم ساخته خواهد شد، پس باید تنها به انتقال مفهوم نیاندیشد که فکر پیشوندها و پسوندهایی هم بجز حالات صورت و بالا و بلندی صدا هم باشد.

شاید وقتی بشر نوشتن رو اختراع میکرد نمیدونست که نوشتار فقط اخبار و جملات سرد و بی حس گزارش گونه نخواهد بود که روزی توسط همین نوشتار، در فاصله هایی دور، قرار هست دلتنگیها و خوشیها و ناخوشیها منتقل بشن و اگر این رو میدونست شاید بجز علامت تعجب و سوال، علامتهایی نظیر شوخی یا جدی، دوستانه یا خشمگین، محبت آمیز یا از رو کینه و صدها حس و حالی که هر کسی فراخور حالش تجربه کرده رو ضمیمه ی حروف الفبا میکرد.

قطعا در راسانه هایی نظیر مسنجرها، همین نقیضه باعث بوده تا اسمایلیها ساخته بشن تا دو نفری که کلمات بی روح، تنها وسیله ی ارتباطشون هست به کمک اون بتونن حس و حالی بدن به حرفاشون اگر چه ناقص ولی تا کشف وب کم جوابگو بود و مکمل! هر چند در ایران هم دخترها وب کم رو معادل لباس زیر میدونن!! و غیر قابل دسترس!

از این هم که بگذریم، زبانها در یه چیزی هم بسیار ناموفق بودن. در معنی مفاهیم!! "انتقال مفاهیمی" که اصلا برا همون ساخته شدن.
مثلا اینکه به یکی بگی هر طور مایلی، برا خیلیا معنیش یعنی احترام به میل ت و خواسته ت در حالی که برا خیلیا دیگه این حرف به معنی یعنی میل ت و خواسته ت به یه ورم هم نیست!! البته این معضل وقتی هردو نفر یکسان میاندیشند مشکلی ایجاد نمیکنه ولی مشکل وقتی پیش میاد که دو طرز فکر و معنی متفاوت! از یه جمله استفاده کنن!!! واویلا آخ

× شوخی نیست. به امام، اکثر مشکلات روابط ماها، تو همین معضلیه که نوشتم.
× برا همینه تو مسنجر با کامنتها مجبورم هی بعده حرفم یه آیکون لبخند و نیشخند و بغل و گل و بوس و اگه بود مفصلترشو بزارم!! نیشخند

/ 8 نظر / 23 بازدید

عالیه پس من یکی هر چی بخوام از این به بعد مینویسم .همه جوره ها بعد اخرشم از اینا میزنم و میگم حله دیگه طرف میفهمه منظوری نداشتم و همش یه شوخی بوده و کاملا باهام موافقه [خجالت][بغل][ماچ][گل] همینا کافیه دیگه نه؟

چقدر تو با مزه شدی [سبز][نیشخند] من اصلا نمیدونستم منظورت رابطه ی ادم ها هست ها چقدر خنگم من [خنده][گریه][عصبانی][خنده]

راستی اگه تو یه رابطه هر دو طرف همو بفهمن و مشکلی نداشته باشن مطمئن باش یه طرف این رابطه لال شده این شکلی [خنثی] شایدم این شکلی هست [افسوس] شایدم این شکلی [دروغگو] شکلک اصلیو نداره دیگه بزنم حیف شد

یعنی تو نمیدونی کی میده این کامنت ها رو ؟عجببببب همونی که به خیالت تو" هپروت" سیر میکنه شناختی حالا

سوسن

[ناراحت][ناراحت][ناراحت]درباره انتقال مفاهيم نگو كه دلم خونه!

بهاره

این چیز تازه ای نیست.دو نفر هم زبون دارن حرف میزنن. کلمات همه مشابه بازم نمی فهمن طرف منظورش چیه. ما تجربه کردین عملا و بسیار [ابرو]

شیر

زبون ناقص نیست،به نظرم این لحن و پیشنه ایی که تو ذهنت داری باعث سو تفاهم و طبعا نیاز به رفع اش میشه،شما سعی کن سابقتو خوب کنی[خنده]بعضی ها هم همیشه دعوا دارن با بوس و کنار هم خوش نباشند(با حافظ دوتایی کامنت گذاشتیم)

موافقم باهات...بخاطر همین یه وقتایی باهمسر که حرف میزنم وقتی یه چیزی میگم که حس میکنم یه مفهموم دیگه ازش برداشت کرده سریع توضیح میدم...ولی وای به روزیکه توضیح ندم....بعد از دعوا تازه باد بگم نمنه!!!